Hem / Egna nyheter / Grattis till alla Stjärnor på slottet-medaljörer

Grattis till alla Stjärnor på slottet-medaljörer

Den årliga traditionen att hylla årets idrottsprestationer på slottet genomfördes i går, tisdag, den 22 juni. Totalt var 39 länsidrottare inbjudna av Landshövding Maria Larsson.

RF-SISU Örebro läns ordförande Marie-Louise Forsberg Fransson och distriktsidrottschef Charlotta Stenhem deltog vid ceremonin.

Medaljörerna är:

Marcus Jansson: SM-guld Mountainbike Orientering, Garphyttans IF
Rebecca Högberg: SM-guld, Friidrott, KFUM Örebro Friidrott - 800 meter inomhus
Mikaela Dietmann: SM-guld, Simhopp, Bofors Simhoppsklubb, Parhoppning 3 m.
Matilda Nilsson: SM-guld, Simhopp, Bofors Simhoppsklubb, Parhoppning 3 m.
Marika Vaihinger: SM-guld, Friidrott (Para), Karlskoga Friidrott,  – Racerunning 200 m.
Emma Eriksson: SM-guld, Friidrott (Para), Karlskoga Friidrott, Längdhopp klass U
Gustav Tegnelund: SM-guld, Friidrott (Para), Karlskoga Friidrott, Racerunning 100 m.
Jesper Melin: SM-guld, Orientering, Nerike IF H21/döva
Hampus Gustafsson: SM-guld, Motorsport, Örebro Motorklubb, Supermotor
Stefan Angergård: EM-brons, SM-guld *2, Ultimate Frisbee*3
Anton Lööv: EM-brons, Ultimate Frisbee Mixed
Felix Andersson: EM-brons, SM-guld *3,  Beach Ultimate Frisbee Mixed, Ultimate Frisbee *2, Ultimate Frisbee Mixed
Carl Swärd: EM-brons, SM-guld *3,  Beach Ultimate Frisbee Mixed, Ultimate Frisbee *2, Ultimate Frisbee Mixed
Björn Nordin: EM-brons, SM Brons, Beach Ultimate Frisbee Mixed, Ultimate Frisbee
Jonathan Angergård: EM-brons, SM-guld *3, Beach Ultimate Frisbee Mixed, Ultimate Frisbee *2, Ultimate Frisbee Mixed
Johan Byrén: EM-brons, SM-guld *3 – Beach Ultimate Frisbee Mixed, Ultimate Frisbee *2, – Ultimate Frisbee Mixed
Adam Blomgren: EM-brons, SM-guld, *3, Ultimate Frisbee*3, Ultimate Frisbee Mixed
Simon Åkerling: EM-brons, Ultimate Frisbee
Anders Haldorsson: EM-brons, Ultimate Frisbee
Joakim Jennsjö: EM-brons, Ultimate Frisbee Mixed
Ludwig Jorman Bergholm: SM-guld *2, Ultimate Frisbee, Ultimate Frisbee Mixed
Fredrik Kallis: SM-guld *2, Ultimate Frisbee *2
Elvis Eriksson Sveiven: SM-guld, Ultimate Frisbee
Pontus Åkerling: SM-guld, Ultimate Frisbee
Yahya Suleiman: SM-guld, Ultimate Frisbee
Louis Göransson: SM-guld*2, Ultimate Frisbee Mixed, Ultimate Frisbee
Leo Fallqvist Volk: SM-guld, Ultimate Frisbee
Niklas Jälevik: SM-guld, Ultimate Frisbee Mixed
Elsa Enell: SM-guld, Ultimate Frisbee Mixed
Rut Olsson: SM-guld*2, Beach Ultimate Frisbee Mixed, Ultimate Frisbee Mixed
Erika Nilsson: SM-guld, Ultimate Frisbee Mixed
Vendela Wiktorson: SM-guld*2, Beach Ultimate Frisbee Mixed, Ultimate Frisbee Mixed
Alva Angergård: SM-guld*2, Beach Ultimate Frisbee Mixed, Ultimate Frisbee Mixed
Ida Larsson: SM-guld, Ultimate Frisbee Mixed
Lydia Lindhé Rehn: SM-guld, Ultimate Frisbee Mixed
Malin Erlandsson: SM-guld, Ultimate Frisbee Mixed
Cecilia Erlandsson: SM-guld*2, Beach Ultimate Frisbee Mixed, Ultimate Frisbee Mixed
Simone Lundegårdh: SM-guld, Ultimate Frisbee Mixed
Gustav Askroth: SM-guld, Ultimate Frisbee Mixed