Hem / Om oss / Förtjänsttecken/utmärkelsen / Årets Idrottsprestationer

Årets Idrottsprestationer

Jämtland-Härjedalens Idrottsförbund och Sportjournalistklubben i Jämtland utser årligen tillsammans Årets Idrottsprestationer. Årets Idrottsprestationer utdelas till en individuell utövare "Årets idrottare" och ett lag "Årets idrottslag".

Årets Idrottare

 

Årets Idrottslag

2019    

Erika Kinsey,
Trångsvikens IF-Friidrott
 
Jämtland Basket, Östersund
     
2018    
Saman Ghoddos, Östersunds FK (fotboll)   Östersunds FK,
Östersund
     
2017    

Victor Öhling Norberg 
Funäsdalens SLK(Skidor Alpint)

  Östersunds FK,
Östersund
     
2016    
Karl Forsman,
SK Ägir (Parasport simning)
  Östersunds FK,
Östersund
     
2015    
Johan Olsson
Åsarna IK (Längdskidor)
  Östersunds FK,
Östersund
     
2014    
Johan Olsson
Åsarna IK   (Längdskidor)
  Östersunds Damfotbollförening
Östersund
     
2013    
Johan Olsson
Åsarna IK(Längdskidor)
  Östersunds FK,
Östersund
     
2012    
Teodor Petersson
Åsarna IK (Längdskidor)
  Östersunds FK,
Östersund
     
2011    
Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK (Längdskidor)   Lag Lit Lindström, Curling
     
2010    
Johan Olsson,
Åsarna IK
  Åsarna IK genom att vinna bägge manliga SM-stafetterna. I sprintstafetten bestod av Mats Larsson och Teodor Peterson. Traditionella stafettens guldlaget var Teodor Peterson, Tiio Söderhielm och Johan Olsson
     
2009    
Anna-Karin Zideck-Olofsson, Lillhärdals IF
(skidskytte)
 

Östersunds Damfotbollsförening

     
2008    
Anders Södergren, Östersunds SK (längdskidor)   Östersund/Brunflo Hockeyklubb.
     
2007    
Anna-Karin Olofsson, Lillhärdals IF
(skidskytte)
  Lag Peja Lindholm (curling)
     
2006    
Anna-Karin Olofsson, Lillhärdals IF
(skidskytte)
  Jämtland Basket, Damlaget i Basketligan
(basket)
     
2005    
Anna-Karin Olofsson, Lillhärdals IF
(skidskytte)
  Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
     
2004    
Mathias Fredriksson, Östersunds SK
(skidor, längd)
  Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
     
2003    
Mathias Fredriksson, Östersunds SK
(skidor, längd)
  Lag Thobias Fredriksson, Anders Södergren och Mathias Fredriksson Östersunds SK
(skidor, längd)
     
2002    
Rickars Rickardsson, Åre SLK
(snowboard)
  Lag Enholm, Svegs CK
(curling)
     
2001    
Mathias Fredriksson, Östersunds SK
(skidor, längd)
  Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
     
2000    
Anna Ottosson Östersund-Frösö SLK
(slalom)
  Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
     
1999    
Rickard Rickardsson, Åre SLK
(snowboard)
  Lag Linddahl, Svegs CK
(curling)
     
1998    
Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK
(slalom)
  Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
     
1997    
Dovemus Bennerman, Jämtlands Ambassadors
(basket)
  Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
     
1996    
Kristina Andersson, Östersund-Frösö SLK
(slalom)
  Jemtland Ambassadors
(basket)
     
1995    
Mathias Fredriksson, Östersunds SK
(skidor, längd)
  Lag Linddahl, Svegs CK
(curling)
     
1994    
Jan Ottosson, Åsarnas IK
(skidor, längd)
  Lag Nässén, Östersunds CK
(curling)
 
1993
Torgny Mogren, Åsarnas IK (skidor, längd)    
     
1992    
Bertil Nordqvist, Brunflo IF (orientering)    
     
1991    
Inger Björkbom, Jemtbiathlom (skidskytte)    
     
1990    
Kristina Andersson, Östersund-Frösö SLK (alpint)    
     
1989    
Niklas Henning, Åre SLK (alpint)    
     
1988    
Lars-Börje Eriksson, Åre SLK (alpint)    
     
1987    
Lasse Fahlén, Åre SLK (freestyle)    
     
1986    
Camilla Nilsson, Östersund-Frösö SLK (alpint)    
     
1985    
Torgny Mogren, Åsarna IK (längd)    
     
1984    
Hans Persson, Åsarna IK (längd)    
     
1983    
Jan Ottosson Åsarna IK (längd)    
     
1982    
Hans Magnusson, IF Castor (skridskor)    
     
1981    
Anna Jansson, Brunflo IF (gång)    
     
1980    
Desirée Johansson, Synskadades förening (handikappidrott
     
1979    
Torsten Jakobsson, Östersund-Frösö Slalomklubb, (slalom)    
     
1978    
Ove Hemmingsson, Föllinge IK (gång)    
     
1977    
Staffan Oskarsson, Strömsunds PK (Pistol)    
     
1976    
Thomas Wassberg, Åsarna IK (skidor, längd)    
     
1975    
Göran Grape, BK Jämten (bowling)    
     
1974    
Lauri Koski-Vähälä, IF Castor (spjut)    
     
1973    
Hans Tenggren, Föllinge IK, (gång)    
     
1972    
Gösta Gärdin, Jämtland län blindför. (handikappidrott)    
     
1971    
Lotta Sollander, Östersund-Frösö SLK, (slalom)    
     
1970    
Lars-Göran Åslund, Åsarna IK (skidor, längd)    
     
1969    
Eivor Johansson, Rödöns SK (gång)    
     
1968    
Örjan Sandler, IFK Strömsund (skridskor)    
     
1967    
Melcher Risberg, Föllinge IK (skidor längd)    
     
1966    
Curt Appelqvist, Lits Båtklubb (racerbåt)    
     
1965    
Olle Rolén, Åre SLK (slalom)    
     
1964    
Heike Hedlund, IF Castor (skridskor)    
     
1963    
Sune Svahlstedt, Svegs CK (curling)    
     
1962    
Ragnar Persson, Föllinge IK (skidor,längd)    
     
1961    
Peter Ristner, Östersund-Frösö SLK (slalom)    
     
1960    
Hans Wilhelmsson, IF Castor (skridskor)    
     
1959    
Elsa Einarsson, IFK Strömsund (skridskor)    
     
1958    
Oscar Norman, A 4:s IF (fälttävlan)    
     
1957    
Ingen medalj utdelades    
     
1956    
Vivi-Anne Wassdal, Östersund-Frösö SLK (slalom)    
     
1955    
Ingen medalj utdelades    
     
1954    
Sara Thomasson-Voss, Åre SLk (slalom)    
     
1953    
Sigge Ericsson, IF Castor (skridskor)    
     
1952    
Stig Sollander, Östersund-Frösö SLK (slalom)    
     
1951    
Carl-Erik Asplund, IF Castor (skridskor)    
     
1950    
Arthur Herrdin, Lillhärdals IF (skidor, längd)    
     
1949    
Erik Wredling, IF Castor (friidrott)    
     
1948    
Gösta Leandersson, IFK Östersund (friidrott)    
     
1947    
Olle Dalman, IFK Östersund (slalom)    
     
1946    
Erland Vemdal, I 5:s IF (orientering)    
     
1945    
May Nilsson, Åre SLK (slalom)    
     
1944    
Anton Bolinder, IFK Östersund (höjd)    
     
1943    
Gunnar Hallsten och Erik Elmsäter, I 5:s IF (orientering, fälttävlan)    
     
1942    
Petrus Eriksson, Östersunds SK (skidor, längd)    
     
1941    
Alfred Dahlkvist, Östersunds SK (skidor, längd)