Hem / Om oss / Kontakta oss / Personal / Idrottskonsulenter med Idrotts- och kommunfördelning

Idrottskonsulenter med Idrotts- och kommunfördelning

Adress:
RF-SISU Jämtland-Härjedalen
Box 384
831 25 Östersund

Besöksadress:
Sollidenvägen 62 B
831 39 Östersund
Ulrika Hermansson.jpg
Ulrika Hermansson
Verksamhetschef 
Team Folkbildning och föreningsutveckling
073-322 53 93 eller This is a mailto link

Föreningar:
Jamtlands Republicans




De föreningar som inte finns omnämnda ovan och nedan, kontakta Ulrika Hermansson

SF-ansvar:

Amerikansk Fotboll
Boule
Cheerleading
Rodd

SISU


Susanne Olsson 
Idrottskonsulent
070-647 36 67

Kommun: Strömsund

Föreningar:

Krokoms kommun
Ås Idrottsförening

Strömsunds kommun
Backe Idrottsförening
Frostvikens Fotbollsförening
Föreningen Strömbrytarna
Gäddede Sportklubb
Hammerdals Skytteförening
Hammerdals Idrottsförening
Hotings Idrottsförening
IFK Kyrktåsjö
IFK Strömusnd
Innebandyklubben Strömsund
Motorklubben Nord-Jämten
Norråkers Idrottsförening
Rossöns Idrottsförening
Slagörnbergets Klätterklubb
Strömsunds Bordtennisklubb
Strömsunds Gymnastikförening
Strömsunds Motorklubb
Strömsunds Ridklubb
Strömsunds Tennisklubb
Tåsjödalens Idrottsklubb
Utrikes Skidklubb

Östersunds kommun
Biathlon Östersund Idrottsförening
Hara Idrottsförening
Orrvikens Idrottsklubb
Dansföreningen Jämtflammorna
Föreningen Jemtlands Innebandy
Häggenås Sportklubb
Innebandy Föreningen Frösön
Korpföreningen Storsjön
Simklubben Ägir
Östersunds Bugg o Rock'n Rollklubb
Östersunds Curlingklubb
Östersunds Segelsällskap
SDK Jämtdykarna

SF-ansvar:

Bridge
Curling
Danssport
Draghund
Fotboll
Innebandy
Korpen
Segling
Simning
Skidskytte
Sportdykning

SISU


Anna Hübinette 
Idrottskonsulent
073-906 66 67

Kommun: Östersund

Föreningar:

Östersunds kommun
Boxningsklubben Älgen
Boxningsklubben Ängeln
Brunflo Fotbollsklubb
Brunflo Gymnastikförening
Brunflo Idrottsförening
Frösö Idrottsförening
KFUM Volleyboll Östersund
Litsbygdens Skidklubb
Marieby Gymnastik o Idrottsförening
Ope Idrottsförening
Spikbodarnas Idrottsklubb
Tandsbyns Fotbollsklubb
Tandsbyns Idrottsförening
Östersunds Baseboll och softbollklubb
Östersunds Budo-Kai
Östersunds Cykelklubb
Östersunds Gymnastikförening
Östersunds Hanbollsklubb
Östersunds Jeet Kune Do Klubb
Östersunds Judoklubb
Östersunds Kampsportförbund
Östersunds Skidlöpareklubb
Östersunsgymnasterna

SF-ansvar:

Baseball
Boxning
Brottning
Budo & Kampsport
Cykel
Gymnastik
Judo
Padel
Skidor
Volleyboll
Fotboll

SISU



Lena Jönsson 
Idrottskonsulent
010-476 42 14

Kommun: Krokom

Föreningar:

Krokoms kommun
Almåsa Alpina klubb
Alsenbygdens Kör- och Ridklubb
Alsens Idrottsförening
Aspås ungdomsskytteförening
Dvärsätts Bollklubb
Dvärsätts Skol-Idrottsförening
Föllinge Idrottsklubb
Föllingebygdens Rid-& Körklubb
Krokom Dvärsätts IF
Krokom Motocrossklubb
Krokom Parasport Idrottsförening
Krokoms Gymnastikförening
Krokoms Innebandyförening
Krokoms Motorklubb
Näldens Idrottsförening
Offerdals Idrottsförening
Offerdals Skidklubb
Offerdals Snöskoterklubb
Orienteringsklubben Storsjön
Rödöns Sportklubb
Sandnäset Golfklubb
Trångsvikens Idrottsförening
Tullus Skyttegille
Ås Skol-Idrottsförening
Åsbygdens Ryttarförening

Östersunds kommun 
Brunflo Ryttarsällskap
Fåkers Idrottsklubb
Idrottsföreningen Castor
IF Friskis & Svettis Östersund
Storsjöbygdens Golfklubb
Östersund-Frösö Golfklubb
Östersund-Frösö Ridklubb
Östersunds konståkningsklubb
Östersunds GIF

SF-ansvar:

Bordtennis
Friidrott
Golf
Islandshäst
Konståkning
Ridsport
Styrkelyft
Tyngdlyftning

SISU


Jenny Ståhl 
Idrottskonsulent
0725-34 56 41

Kommun: Berg, Bräcke

Föreningar:

Bergs kommun
Bergs Idrottsklubb
Bergs Ryttarförening
Gräftåvallens Skidklubb
Hackås Hockey klubb
Hackås Idrottsförening
Klövsjö Alpina
Klövsjö Idrottsförening
Myrvikens Skol-Idrottsförening
Myssjö-Ovikens Idrottsförening
Persåsens Skid och Kälk-klubb
Skålans Korpen
Svenstaviks Hockeyklubb
Åsarna Idrottsklubb

Bräcke kommun
Bräcke IK Polar Bears
Bräcke Ridklubb
Bräcke Sportklubb
Gällö Sportklubb
Kälarne Idrottsklubb
Revsunds Gymnastikförening
Sundsjö Idrottsförening
Härjedalens kommun

Härjedalens kommun
Vemdalens Idrottsförening

 

Margrethe Sundberg
Idrottskonsulent
070-444 71 13

Kommun: Härjedalen

Föreningar:

Härjedalens kommun
Björnbergets Alpina klubb
Funäsdalens Idrottsförening
Funäsdalens Slalomklubb
Funäsdalens Golfklubb
Hede Idrottsklubb
Härjedalens Klätterklubb
Härjedalens Simklubb
Korpenföreningen Hede
Korpenföreningen Sveg
Lillhärdäls Idrottsförening
Lofsdalens Sportklubb
Svegs Curlingklubb
Svegs Idrottklubb
Svegs Ryttarförening
Team Walles Motorklubb
Ytterhogdals Idrottsklubb

 
Maria Naalisvaara.jpg
Maria Naalisvaara

Idrottskonsulent
070-272 79 50

Kommun: Ragunda

Föreningar:

Ragunda kommun
Bispgårdens Idrottsförening
Equestrian Sportclub HSF
Ragunda Alpina Club
Rabunda Basketbollförening
Rabunda Bollklubb
Ragunda Skyttegille
Ridklubben Östjämten
Stuguns Bollklubb
Stugunds Skidklubb

Östersunds kommun
Badmintonklubben Boston
Cosmos Fotbollklubb
IFK Lit
Jämtlands Motorklubb
KFUM Frösö Bollklubb
Lits Gymnastikklubb
Lits Skyttegille
Norra Lits Idrottsförening
Ångsta Sportklubb
Östersund- Frösö Fäktklubb
Östersunds Badmintonklubb
Östersunds Basketklubb
Östersunds Fotbollklubb
Östersunds Orienteringsklubb
Östersunds MX Klubb
Östersunds Triathlon

SF-ansvar

Badminton
Bilsport
Fäktning
Handboll
SVEMO
Orientering
Skridsko (Kälksport ingår)
Triathlon

SISU

Wictor Lundström.jpg
Wictor Lundström
Idrottskonsulent,
Samordnare Rörelsesatsning i skolan
073-508 60 66

Kommun: Åre

Föreningar:

Åre kommun
Duveds Idrottsförening
Edsåsdalens Slalomklubb
Föreningen Totalskidskolan
Hallens Sportklubb
Järpens Gymnastikförening
Järpens Skidklubb
Mörsil Skytteförening
Mörsils Idrottsförening
Undersåkers Idrottsförening
Åre Budokai Idrottsförening
Åre Gymnastikförening
Åre Orienteringsklubb
Åre Ridklubb
Åre Slalomklubb
Åre Skateboardklubb
Åre Sportklubb
Åredalens Klätterklubb

Östersunds kommun
A 4 Skytteförening
Brunflo Ishockeyklubb
Böle Byskolas Vänner IF
Friggaskolans Idrottsförening
Fältjägarnas Skytteförening
IFK Östersund
IFK Östersund Ungdom
Jämtlands Bågskytteklubb
KFUM Östersund Basket
KFUM Jämtland-Basketbollklubb
Kyrkås Skytteförening
Lits Skolidrottsförening
Storsjöskolans Idrottsförening
Synsk. IF Träffen Östersund
Torvallaskolans Idrottsförening
Valla Skolidrottsförening
Wargentinsskolans IF
Östbergsskolans IF
Östersund-Frösö Tennisklubb
Östersunds Bandysällskap
Östersunds Bågskytteklubb
Östersunds Fällskärmsklubb
Östersunds Ishockeyklubb
Östersunds Klätterklubb
Östersunds Studenters IS

SF-ansvar:

Akademiska IF
Bandy
Basket
Bågskytte
Flygsport
Frisbee
Gång-och vandra
Ishockey
Klättring
Parasport
Pistolskytte
Skolidrott
Skyttesport
Tennis
Skateboard

SISU