
Här stärks tjejer genom idrotten
I vårt inkluderingsprojekt, Tjejsatsningen, är tjejerna med och formar arbetet från start. Målet är en mer inkluderande idrott där fler vill vara kvar längre. På Nylöse Sportcenter syns resultaten tydligt.
Sidan uppdaterades: 9 mars 2026
Det är dags för boxningsträning i Nylöse Sportcenter. Skratt blandas med boxningsslag och peppande röster. Föreningen är en av dem som fått stöd genom Tjejsatsningen och här har en miljö vuxit fram där tjejer får ta plats, både i träningen och i utvecklingen av verksamheten.
– Det roligaste med boxning är gemenskapen, vännerna man träffar och såklart ledarna. Två av mina närmsta vänner har jag faktiskt träffat här, säger Sumaya Hassan, aktiv.
Tjejsatsningen startades som ett inkluderingsprojekt för att stärka förutsättningarna för fler tjejer att delta och stanna kvar i föreningsidrotten. Samtidigt får föreningar stöd i att utveckla sitt arbete genom olika metoder och verktyg.
– Tjejsatsningen startades för att stärka förutsättningarna för tjejer att delta och stanna kvar i föreningsidrotten och samtidigt stötta föreningar som vill utveckla sitt arbete, säger Sabina Lashari, regional projektledare för RF-SISU Västra Götalands Tjejsatsning.
En avgörande del i projektet är att tjejer från målgruppen själva är med som ambassadörer. De bidrar med sina perspektiv i planering, genomförande och utvärdering av insatser för att öka både delaktighet och representation.
– Som ambassadör är jag med och stöttar föreningar i deras arbete för att inkludera fler tjejer, säger Princess Iman Magnusson.
Projektets insatser utgår från tre huvudspår: individen, föreningen och föräldrarna. På så sätt försöker man möta flera av de hinder som många tjejer upplever, till exempel brist på kvinnliga ledare och förebilder, lägre prioritering i föreningar eller normer som begränsar deltagandet.
På Nylöse Sportcenter har arbetet redan gett tydliga resultat. Från att inte ha haft någon boxningsverksamhet har föreningen i dag 62 medlemmar.
Men kanske viktigast av allt är känslan i lokalen.
– I mitt ledarskap fokuserar jag på att tjejerna ska bli sedda. Att de känner att de kan misslyckas, bli bättre och att de ska stanna kvar i idrotten, säger Yamam Abdulal, ledare och styrelseledamot i Nylöse Sportcenter.
När tjejer är med och formar sin idrott från början skapas miljöer där fler vågar ta plats och stanna kvar.
– Det är viktigt att satsningen riktar sig till tjejer, så att de får sin röst hörd på riktigt och i alla rum. De behöver få ta plats som aktiva, som ledare och i styrelsen, säger Princess Iman Magnusson.
Fakta: Tjejsatsningen
- Tjejsatsningen är ett inkluderingsprojekt som ska stärka förutsättningarna för fler tjejer att börja och stanna kvar i föreningsidrotten.
- Projektet arbetar utifrån tre fokusområden: individen, föreningen och föräldrarna.
- Tjejer från målgruppen deltar som ambassadörer och bidrar i planering, genomförande och utvärdering av insatser.
- Satsningen syftar till att minska hinder för deltagande, exempelvis brist på kvinnliga ledare och förebilder samt normer som begränsar deltagande.
- Föreningar som deltar får stöd i att utveckla mer inkluderande verksamheter.
- Läs mer om Tjejsatsningen på RF-SISU Västra Götalands hemsida här.
Sidan publicerades: 9 mars 2026