Projektstöd IF: Anläggning

Sidan uppdaterades: 27 januari 2026

RF-SISU Västmanland arbetar för att det ska finnas ett rikt utbud av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer i vårt län. Det gör vi för att forskning visar att god tillgång till idrottsanläggningar och idrottsmiljöer i närområdet bidrar till ökad fysisk aktivitet bland invånarna. På så sätt bidrar vi till att göra Västmanland starkare.

Tillgång till anläggningar och idrottsmiljöer är en avgörande faktor för att kunna bedriva idrottslig verksamhet. För att öka tillgång och tillgänglighet till anläggningar och idrottsmiljöer avsätter Rikidrottsförbundet (RF) årligen medel till ett anläggningsstöd.

Idrottsrörelsen vill att så många som möjligt ska kunna vara med och idrotta så länge som möjligt, i en så bra verksamhet som möjligt. All idrott för barn ska bedrivas utifrån ett barnrättsperspektiv och utgå från FN:s konvention om barnets rättigheter (barnkonventionen). Det är därför viktigt att barn och unga är delaktiga i projekt som rör deras idrottsanläggning eller idrottsmiljö.

Om prioritering krävs, prioriteras följande områden:

- Projekt som bidrar till att stärka föreningens verksamhet för målgruppen barn, ungdomar och vuxna med funktionsnedsättning

- Projekt som avser aktivitetsytor (ytor där själva idrotten utövas)

- Fler- eller multifunktionella ytor och där fler idrotter kan verka

- Nytänkande och innovativa lösningar för idrottsmiljöer

- Möjlighet till nyttjande året runt eller en längre period av året

- Tillgänglighetsanpassning och utrustning för Parasport

- Projekt med tydligt fokus på jämställdhet och jämlikhet

Regelverk och riktlinjer

I januari 2026 beslutade Riksidrottsstyrelsen om ett nytt regelverk för anläggningsstödet som började gälla 1 januari 2026.

I januari 2026 beslutade Generalsekreteraren om nya riktlinjer som började gälla 22 januari 2026.

Ansökan

Kontakta alltid oss på RF-SISU Västmanland innan ni påbörjar en ansökan om anläggningsstöd, antingen via er förenings idrottskonsulent eller till ansvarig för anläggningsfrågor hos RF-SISU Västmanland, Elin Blomqvist.

Andra bidragsgivare

Utöver RF:s stöd till anläggningar och idrottsmiljöer kan föreningar ofta söka för anläggningar och idrottsmiljöer från flera organisationer och myndigheter.

Sidan publicerades: 2 november 2022

Stöd- och lärgruppsmaterial

Om ni vill fördjupa er i anläggningsfrågan finns det lärande material att använda sig av.

Platsföridrott.se - webbplats som samlar metoder, verktyg och goda exempel kring utveckling av anläggningar och idrottsmiljöer