
Idrottens dag fyllde skolorna i Uppland med rörelse och glädje
Fotboll, ishockey, simhopp och skytte var några av aktiviteterna som stod på agendan när Idrottens dag genomfördes på skolor runt om i Uppland. Fler än 9000 barn fick prova på olika idrotter och inspireras till aktivitet och rörelse. En av skolorna som deltog på Idrottens dag var Aspenskolan i Tierp.
Sidan uppdaterades: 26 september 2025
Den här veckan arrangeras Idrottens dag runt om i landet. 682 skolor och nästan 144000 barn får möjlighet att röra på sig och testa olika idrotter. I Uppland arrangerades Idrottens dag den 25 september och totalt deltog 46 skolor fördelade på alla tio kommuner i distriktet. Fler än 9000 barn fick testa olika aktiviteter.
– Med Idrottens dag vill vi bygga broar mellan skolan, barnen och idrotten. Vi hoppas att fler barn får upptäcka hur roligt det är med rörelse och fysisk aktivitet och därigenom hitta glädjen och gemenskapen i en idrottsförening. Målet är att fler ska vilja, våga och kunna idrotta hela livet, även de barn som idag är minst aktiva, säger Wilhelm Widerholm, projektledare för Idrottens dag hos RF-SISU Uppland.
Ett smörgåsbord av aktiviteter
På Idrottens dag får barnen prova på många olika aktiviteter, både aktiviteter som arrangeras av lokala idrottsföreningar och sådana som skolorna själva håller i. I Tierp fick 570 barn från Aspenskolan testa på allt från fotboll och ishockey till simning och skytte.
En av föreningarna som deltog var Tierp-Tolfta Skytteförening som anordnade luftgevärsskytte. Föreningen har verksamhet både i centrala Tierp och i Rocknö, några kilometer nordost om Tierp. De har 110 medlemmar där de flesta är barn och ungdomar.
– Vår yngsta skytt är bara 5 år och det är i den åldern de flesta börjar, berättar Sarah Johansson som är styrelseledamot i Tierp-Tolfta Skytteförening.
Några som provade på skytte var Sigge, Alin, Edith och Elise i årskurs 2. Alla fyra berättar att de hade sett fram emot att testa skytte och tyckte att det var roligt.
Från föreningen var även ordförande Henrik Fredh och vice ordförande Henrik Hjortzberg på plats. De instruerade vant barnen hur de ska hålla geväret och hur de ska sikta.
– Det är bra med en sådan här dag, jag tror att det kan locka några nya barn till klubben, säger Henrik Fredh.

En annan förening som var med på Idrottens dag är Tierps Hockeyklubb. På plats på isen var Tomas Andersson, som är tränare för ett av föreningens pojklag. Han berättar att klubben inte har så många lag, men att de hela tiden försöker få fler barn att börja, både i hockeyskolan och i barn- och ungdomslagen.
– Det är bra med en sådan här dag när barnen får prova. Det är en rolig upplevelse här idag, alla skrattar och har kul och det är inte så allvarligt, säger Tomas Andersson.

En gemensam nystart efter skolornas sammanslagning
Skolan hade sett fram emot Idrottens dag som en rolig och viktig aktivitet, både för elever och skolpersonal. Camilla Jansson, som är biträdande rektor på Aspenskolan, tycker att dagen har överträffat alla förväntningar. Hon berättar att Aspenskolan inför höstterminen 2025 slogs ihop med Centralskolans F-6-verksamhet.
– Både elever och personal från Centralskolan F-6 har flyttat till Aspenskolan och Idrottens dag blev en rolig aktivitet för oss att göra tillsammans, en slags uppstart. Det är rörelse och gläjde och vi får möjlighet att vara tillsammans på ett annat sätt än i klassrummer, förklarar Camilla Jansson.
Hon berättar vidare att skolan jobbar med den mentala tallriksmodellen [ett verktyg som beskriver sju grundläggande behov vår hjärna har för att vi ska må bra där aktivitet och motion är två av behoven, reds.anm.] och att en sådan här dag passar bra in i det arbetet.
– Vi är ju även med i Rörelsesatsning i skolan tillsammans med er [RF-SISU Uppland, reds.anm.] och vi har byggt in rörelse i klassrummet, men aktiviteterna ser lite olika ut för olika klasser, avslutar Camilla.
Dagen avslutades med konsert
Sigge, Alin, Edith och Elise har fått testa mycket kul den här dagen, men de är överens om att avslutnings-konserten med Pidde P var det de hade sett fram emot mest.
– Jag var väldigt taggad på Pidde P, säger Edith.
– Jag såg fram emot att vara på scen och dansa med Pidde P, fyller Elise i.
Och visst blev det en lyckad och fartfylld konsert som avslutning på dagen! De flesta klasser hade tränat på Pidde P:s sånger och danser inför Idrottens dag. Och det märktes! Scenen gungade på skolans konstgräsplan när Pidde P och alla barn dansade och sjöng.
Rörelsesatsning i skolan - ett sätt att få alla barn att röra på sig
Flera av skolorna som deltog på Idrottens dag arbetar eller har arbetat med Rörelsesatsning i skolan tillsammans med RF-SISU Uppland. Aspenskolan deltog i satsningen för några år sedan, men fortsätter att jobba mycket med rörelse i skolan, både utifrån det de fick med sig från Rörelsesatsning i skolan och Den mentala tallriksmodellen.
Idrottens dag en del av European School Sports Day
Riksidrottsförbundet är huvudarrangör av Idrottens dag tillsammans med RF-SISU Uppland, övriga 18 RF-SISU-distrikt samt lokala idrottsföreningar. Idrottens dag är också en del av European School Sports Day, som genomförs tillsammans med skolbarn över hela Europa, och EU:s satsning European Week of Sport. I år deltar över 40 länder, med det gemensamma budskapet #BeActive.
Sidan publicerades: 26 september 2025