Nu öppnar anmälan till vårens datumsatta utbildningar

Vi arbetar med folkbildning, det vill säga ett lärande som bygger på frivillighet där deltagarna själva bestämmer vad, när och hur de vill lära. En del i det uppdraget är att erbjuda utbildningar till alla idrottsföreningar i vår region.

Sidan uppdaterades: 2 november 2022

Våra utbildningar vänder sig till alla inom idrotten, oavsett om du är föreningsledare, tränare, aktiv idrottare eller förälder till idrottande barn. De datumsatta utbildningarna genomförs ofta i form av föreläsningar och kurser och syftar till att inspirera och stärka kompetensen inom föreningens olika målgrupper och därmed bidra till utveckling av föreningens verksamhet. Förutom våra datumsatta utbildningar genomför vi även en mängd utbildningar i din förening när du och din förening vill och kan.

Klicka på utbildningen för att komma till anmälan

Nedan har vi samlat alla datumsatta utbildningar vi erbjuder under våren 2022. Observera att denna lista kan komma att fyllas på med fler utbildningar under våren, håll utkik på vår webbplats för de senaste uppdateringarna.

Januari

26/1IdrottOnline-Workshop: Närvaroregistrering ledare/tränare gruppadministratör (digitalt)

Februari

9/2 - IdrottOnline-Workshop: Närvaroregistrering (digitalt)

22/2 - IdrottOnline-Workshop: Så här skickar du in din digitala LOK-stödsansökan (digitalt)

Mars

9/3 - Skapa trygga och hållbara idrottsmiljöer (digitalt)

15/3 och 22/3 - FaR-ledarutbildning med MI, motiverande samtal (digitalt, två delar)

17/3 - Kost för aktiva idrottare - Grund (digitalt)

23/3 - Skapa trygga och hållbara idrottsmiljöer (digitalt)

29/3 - Tränarforum Sörmland - Södertälje (fysiskt)

April

7/4 - Föreningslära: Ny kassör, hur bokför jag och gör en budget (digitalt)

25/4 och 7/5 - Grundutbildning för tränare - Nyköping (fysiskt, två delar)

28/4 - Föreningslära: Föreningens ekonomi, budget och uppföljning (digitalt)

Maj

2/5 och 28/5 - Grundutbildning för tränare - Södertälje (fysiskt, två delar)

6-7/5 - Styrelsen på träningsläger (fysiskt, två dagar)

18/5 – Kommunikation för din förening - intern och extern kommunikation (digitalt)

Juni

1/6 – Kommunikation för din förening - sociala medier (digitalt)

Se hela vårt utbildningsutbud i vår utbildningsguide eller ladda ner folkbildningskatalogen

Är du intresserad av att se hela vårt utbildningsutbud kan du göra det i vår utbildningsguide på vår webbplats. Du kan också ladda ner vår Folkbildningskatalog, där hittar du förutom våra utbildningar också mer information om folkbildning och hur vi kan hjälpa din förening på er utvecklingsresa.

Sidan publicerades: 19 januari 2022