Foto: Politiker på scenen på Idrottsforum Jönköping

Politiker på scenen på Idrottsforum Jönköping. Från vänster Lena Sumedrea (C), Joakim Dahlström (M), Jan-Ove Lipponen (SD), Ann-Mari Helmersson (S), Jerry Hansson (V), Karin Hannus (KD) och Jon Hammarin-Heinpalu (MP). Till höger kvällens moderatorer Calle Tollén och Petra Sundell.

120 deltagare på Idrottsforum Jönköping

För sjätte gången genomfördes Idrottsforum Jönköping – mötesplatsen för idrottsföreningar och politiker i Jönköpings kommun. En lyckad kväl med intressanta diskussioner kring två teman: ”Ungdomsdelaktighet” och ”Välmående förening”.

Sidan uppdaterades: 16 april 2025

Science Park Towers i centrala Jönköping var för första gången platsen för Idrottsforum Jönköping. Samlingslokalen fylldes av intresserade ledare från 42 föreningar och 14 politiker från Jönköpings kommun.

Från scenen hälsade kvällen moderator – Calle Tollén, Jönköpings Idrottsallians och Petra Sundell, Gränna AIS – välkomna till kvällens Idrottsforum Jönköping. Det sjätte i ordningen.

Som sig bör var första punkten en kort återkoppling från Idrottsforum 2023, som då helt handlade om att revideringen av kommunens styrdokument ”Plan för idrott”. Martin Gårlin och Martin Funck från kultur- och fritidsförvaltningen berättade att planen är beslutad i kultur- och fritidsnämnden men att den fortfarande inte har fått nödvändigt klartecken i kommunfullmäktige. ”Vi räknar med att planen klubbas under våren”.

Därefter fick närvarande politiska partier möjlighet att reflektera över kvällens båda fokusämnen: ”Ungdomsdelaktighet” och ”Välmående förening”. Miljöpartiets Jon Hammarin-Heinpalu, uttryckte sig tydligt:

– Varje krona som satsas på ungdomsverksamhet sparas in snabbt på lång sikt. Det blir en investering i framtiden.

Ungdomsdelaktighet

Första fokusämnet ”Ungdomsdelaktighet” inleddes med en inspirerande föreläsning av Alice Sandström från organisationen Youth 2030 Movement, som säger sig vara ”en rörelse av demokratiaktivister, unga ledare, barnrättskämpar och allierade vuxna”.

Alice Sandström gav fyra anledningar till att konkret arbeta med ungas inflytande:

  • För att vi måste
  • För att det blir bättre
  • För att det är det de unga vill – och det blir roligare
  • För att det är rätt
Foto: Agnes Hallerstedt från Ölmstad Rid &
Körsällskap tillsammans moderator med Petra Sundell.

Agnes Hallerstedt från Ölmstad Rid & Körsällskap berättade om föreningens ungdomssektion.  Moderator  Petra Sundell till höger.

Unga Agnes Hellerstedt från Ölmstad Rid & Körsällskap berättade hur det fungerar med ungdomssektionen i föreningen, och fick spontana applåder för sina kloka och träffande inspel.

Med en hel del att tänka på delades deltagarna upp i 11 grupper för diskussioner och erfarenhetsutbyten i en dryg halvtimme. Många deltagare anser att samtalen är det viktigaste på Idrottsforum. Och det märks verkligen.

Efter en kort paus var det dags kvällens andra ämne.

Välmående förening

Gustaf Söderström från IK Tord berättade hur fotbollsföreningen under senare år medvetet arbetat för att stärka sammanhållningen och öka engagemanget bland medlemmar, ledare och aktiva.

Sedan 2022 har IK Tord på ett imponerande sätt vuxit från 125 spelare och 30 ledare till 400 spelare och 90 ledare.

– Vi samlade ihop oss i föreningen och bestämde oss för att vi vill växa och att vi ska göra det genom att fokusera på två huvudfrågor: ”hur kan vi underlätta för spelare, ledare och föräldrar?”, samt ”hur kan vi förbättra alla delar i verksamheten?”

Hur lyckas man rekrytera 60 nya ledare på endast tre år?

– Vi frågar inte vilka som vill ställa upp, vi frågar vilka som vill vara med, var ett av Gustafs många tips.

Utifrån presentationen av IK Tord blev det ytterligare gruppsamtal.

Foto: Gruppdiskussioner mellan föreningsdeltagare och politiker.

Gruppdiskussioner mellan föreningsdeltagare och politiker.

Som avrundning på Idrottsforum Jönköping berättade Per Edén från RF-SISU Småland om för idrotten viktiga beslut på Riksidrottsförbundets årsstämma – Riksidrottsmötet – i maj där en ny framtidsstrategi ska beslutas.

Arbetsnamnet är ”Svensk idrott 2035” och består av fyra övergripande mål:

  • Bra idrott för alla i förbund och föreningar
  • Stark elitidrott
  • Hållbara förbund och föreningar
  • Förbund och föreningar har uthålliga resurser

– Vi ser ett ökat fokus på att verksamheten i förbund och föreningar bedrivs utifrån ett socialt, ekologiskt och ekonomiskt hållbart perspektiv. Även frågan elitidrottens förutsättningar får ett större utrymme. Ett delmål är att svensk idrott regelbundet tar medaljer i de högsta internationella mästerskapen, kommenterade Per Edén.

Med tydlig koppling till kvällens temafrågor informerade Martin Funck om kommunens pågående satsning Ung Kraft Jönköping samt en föreläsning (22/4) om föreningskunskap med Riksidrottsförbundets tidigare chefsjurist Christer Pallin. Och den 12 maj arrangeras en föreläsning på temat ”talangutveckling” med journalisten Patrik Brenning.

Idrottforum tillbaka redan nästa år

Idrottsforum Jönköping var slut för denna gång. Calle Tollén och Petra Sundell tackade alla deltagare för några intressanta och berikande timmar. Nästa Idrottsforum är redan datumsatt: 24 mars, valåret 2026.

– Då blir det fokus på idrottens valfrågor, meddelade Calle.

Ur deltagarvimlet fångade vi den här kommentaren från Ylva Millback, Visingsö AIS:

– Bra genomfört. Innehållet var mycket intressant. Upplägget med tre föredragshållare och valet av ämnen. Bästa Idrottsforum någonsin!

Vi tror och hoppas att fler håller med.

Läs mer!

Svensk idrott 2025

Strategi för idrottsrörelsen. När bra idrott blir ännu bättre gör vi samtidigt Sverige starkare. När idrottsrörelsen med fler än tre miljoner medlemmar utvecklas och förändras gör vi skillnad. Läs mer om Svensk idrott 2025!

Ung kraft

Ung kraft är ett samarbete med föreningar som lär ungdomar att vara förebilder både i föreningen och utanför. Läs mer om Ung kraft!

Riksidrottsförbundets tidigare chefsjurist föreläser: Föreningskunskap och föreningsdemokrati (22/4)

Välkommen till en intressant, stimulerande och lärorik föreläsning om föreningskunskap av Riksidrottsförbundets tidigare chefsjurist Christer Pallin. Läs mer och anmäl dig!

Sidan publicerades: 31 mars 2025

Idrottsforum Jönköping 2025

Dag: 26 mars
Plats: Science Park Towers
Deltagare: 120 personer. 13 politiker och representanter från 40 idrottsföreningar

Gruppdiskussionerna dokumenterades och en sammanfattning skickas till samtliga deltagare inom kort.

Tack till samtliga deltagande föreningar, kommunpolitiker och alla funktionärer!

Tillsammans gör vi idrotten i Jönköping starkare!