
Pride i Skåne
Sidan uppdaterades: 10 april 2025
RF-SISU Skåne erbjuder föreningar föreläsningar med tema kopplat till hbtqia+ och gärna kopplat till Pride-event på er ort.
PRIDE härstammar från HBTQI-rörelsen som växte fram i USA under 1960-talet. Personal Rights in Defense and Education. I Skåne har det sedan 1995 varit en aktiv Pride-rörelse genom återkommande parader och event. Dessa uppmärksammar hbtqia+ personers mänskliga rättigheter och normaliserar gruppen i samhället. Ett viktigt arbete som idrottsrörelsen stöttar. Er idrottkonsulent på RF-SISU Skåne kan guida er vidare utifrån det erbjudande vi har men också om ni själva har tankar om sätt att samarbeta i samband med Pride.
Gå i Pride-tåget med RF-SISU Skåne
VI kommer att delta i åtminstone 3 parader under 2024 men förhoppningsvis fler.
Pride-parader i Skåne
Höganas-pride
Helsingborg-pride 28-29 juni - parad 29/6 2025
Malmo-pride 3-6 juli - parad 6/7 2025
Vilande festivaler:
- Eslöv
- Kristianstad
- Landskrona
- Lund
- Trelleborg
Föreläsning
RF-SISU Skåne vill gärna samarbeta med föreningar och erbjuder möjlighet att ha en föreläsning lokalt kopplat till Pride.
Inkluderingsserien
Inkluderingsserien är en digital utbildning i fem delar inom normer och normkritiskt granskande. Medlemmar kan göra på egen hand eller i grupp - lärgrupp.
Kontakta er idrottskonsulent om ni är intresserade av serien.
Föreställning - Komma ut
HBTQI-monologen ”Komma ut” är skriven av skådespelaren Oskar Sternulf och framförs av Viktor Flarkell. Den handlar om en kille som heter Andreas som tänker tillbaka på hur det var när han kom ut. Vilka motgångar han möter och hur hans familj reagerar.
Regnbågsnyckelband och bindlar
Vi kan också erbjuda en uppsättning regnbågsnyckelband och kaptensbindlar när ni har aktiviteter i samverkan med oss.
Riksidrottsförbundet bjuder in till: Regnbågsbindelns betydelse och vad behövs mer?
Ett digitalt seminarium inför Pride om att skapa en hbtqi-inkluderande idrott
Under den internationella Pridemånaden i juni bjuder Riksidrottsförbundet in dig, din organisation, förbund, distrikt eller förening till ett digitalt seminarium inför Pride. På seminariet pratar vi vidare om regnbågsbindelns betydelse och vad vi kan göra mer för att skapa hbtqi-inkludering inom idrottsrörelsen. Du får ökad kunskap om Pride, normer och hbtqi, ta del av regnbågsbindelns historia samt lyssna till goda exempel och ett panelsamtal om regnbågsbindeln betydelse och vad som behövs mer för att skapa en hbtqi-inkluderande idrott.
Tid: 4 juni kl. 08:30-10:00
Målgrupp: alla som vill delta
Plats: digitalt via Microsoft Teams (möteslänken finns i bokningsbekräftelsen)
Kostnad: Seminariet är kostnadsfritt och kommer att teckentolkas.
Riksidrottsförbundets anmälningslänk via Trippus
Medverkande:
· Christoffer Smitz Nilsson och Linus Berg, Samkrafter
· Johan Jepson, initiativtagare till regnbågsbindeln
· Tobias Karlsson, tidigare landslagsspelare i handboll som tog med idén om regnbågsbindeln till herrarnas handbollslandslag
· Johan Cahling, hållbarhetschef på SHL
Läs mer om Riksidrottsförbundets arbete inför Pride: Pride - Riksidrottsförbundet
Sidan publicerades: 4 maj 2023