
Ekonomiskt stöd till SDF (regionala förbund)
Sidan uppdaterades: 23 januari 2026
RF-SISU Skåne ansvarar för att fördela ekonomiskt stöd i form av ett regionalt specialidrottsstöd. Syftet är att ge SDF ett stöd till sin och föreningarnas verksamhet i Skåne för att stimulera till aktivitet och utveckling av specialidrotten inom distriktet utifrån idrottsrörelsens gemensamma strategier och i enlighet med RF-SISU Skånes samverkansavtal med Region Skåne.
Det regionala specialidrottsstödet fördelas genom ett organisationsstöd och ett utvecklingsstöd, se beskrivning av dessa nedan.
Mottagare av stöd
Mottagare av regionalt specialidrottsstöd är SDF (förbund) inom respektive SF-idrott med medlemsföreningar verksamma i Skåne.
De idrotter som saknar SDF krävs en dialog RF-SISU Skåne för att erhålla ekonomiskt stöd. RF-SISU Skåne kommunicerar i dessa fall direkt med SF om möjligheter till att söka stöd som skall användas till att göra aktiviteter för skånska föreningar/ledare i samverkan med en eller flera skånska IF. Utbetalning av medel sker endast till IF med säte i Skåne.
Sidan publicerades: 10 november 2022