
Här finns redskapen som skapar rörelseglädje på skolorna
I ett av förråden på Idrottens hus finns ett stort utbud av aktivitetsmaterial. Från bollar, rockringar och golfklubbor till bågskytteutrustning, skivstänger, floorcurlingset och pushpuckar. Klassiska redskap, men också utrustning för mer ovanliga idrotter som väcker nyfikenhet och rörelseglädje för elever från förskoleklass till årskurs nio.
Materialförrådet är en del av Rörelsesatsning i skolan, där målet är att inspirera till aktiva, trygga och lustfyllda raster, hela skoldagen.
Sidan uppdaterades: 25 maj 2026
Det är måndagsmorgon och en ny skolvecka har precis dragit i gång. I materialförrådet på Idrottens hus står pedagogen Henric Rodenfelt från Almby skola och byter golfklubborna som eleverna spelat med de senaste veckorna mot utrustning för bågskytte som eleverna ska få ägna sig åt kommande raster.
– Jag är här i princip varannan vecka och byter grejer. Det är en viktig del av vår verksamhet på skolan, säger Henric.
Hans strategi är att ge eleverna chansen att möta material och aktiviteter de annars inte möter i sin vardag.
Stöd och bollplank
Almby skola är en av alla 65 skolor som Rörelsesatsning i skolan samverkat med under de åtta år som verksamheten har pågått. Marcus Edin och Paulina Borg som är samordnare i RF-SISU Örebro län har båda ett förflutet inom skolan. I sitt arbete stöttar de pedagogerna genom att inspirera och ge praktiska tips och idéer för hur skolan kan få fler elever aktiva och öka rörelsen under och i anslutning till skoldagen. Genom åren har de utbildat pedagoger och elever, anordnat inspirations och nätverksträffar, ökat samverkan mellan skolan och idrottsföreningar, planerat och genomfört Idrottens dag tillsammans med skolor och målat aktivitetsytor på skolgårdar, men främst fungerat som stöd till pedagogerna.
– Tanken med Rörelsesatsning i skolan är att vi ska sätta i gång arbetet, men att skolorna sedan ska ha verktygen för att själva fortsätta utveckla arbetet med rörelse på skolan, förklarar Marcus.
Allt hänger ihop
Samtidigt har många specialidrottsförbund under de senaste åren fått medel för att göra skolsatsningar. En viktig del har varit att ta fram anpassat, förenklat och lekfullt material, utformat för att fungera på skolgårdar, i idrottshallar och under korta rastpass. Exempel på material är Svenska Curlingförbundet floorcurling som man kan spela på utan is, man rullar ut en speciell matta på ett golv i en vanlig idrottshall. Ett annat exempel är Svenska bouleförbundet som tagit fram skolboule med mjukare klot som kan användas inne och ute och Svenska bågskytteförbundet har tagit fram Action Archery, ett spel med vadderade pilar där det handlar om att både skjuta på en tavla och att träffa varandra. För att sänka trösklarna till idrotterna har specialidrottsförbundet överlåtit material till Rörelsesatsning i skolan i Örebro som nu lånas ut till skolor i hela länet. För skolorna har det inneburit möjlighet att testa olika idrotter och materialet i samband med Rörelsesatsning i skolans inspirationsdagar som genomförs två gånger varje år.
– SF tar fram material, vi ser till att pedagogerna får testa det på våra inspirationsdagar och sedan hamnar det i vårt materialförråd där skolorna kan låna det, sammanfattar Marcus.
200 lån under 2025
Materialförrådet är i dag ett välfyllt och välorganiserat utrymme som gör det enkelt för skolor att variera sina aktiviteter utan att själva behöva köpa in utrustningen. Materialet kan lånas i 14 dagar och förutom på rasterna även användas på fritids och på idrottslektionerna. Det händer även att föreningar lånar material från förrådet. Garphyttans IF använder till exempel redskap från förrådet i sin 65+‑verksamhet. Under 2025 lånades materialet ut vid närmare 200 tillfällen till skolor i hela länet.
– Vi har fått så mycket positiv feedback från pedagogerna som säger att materialet skapar mycket nyfikenhet och bidrar till massa rörelse, framförallt på rasterna. Vi blir också väldigt glada av att höra att grejerna används av både yngre och äldre elever, säger Paulina.
Henric stänger bagageluckan och gör sig redo att köra tillbaka till skolan. Om en stund ska utrustningen testas av elever på Almby skola.
Läs mer om Rörelsesatsning i skolan
Rörelsesatsning i skolan - Örebro län
Sidan publicerades: 25 maj 2026