
Kostens betydelse för din prestation
För andra året i rad arrangerar RF-SISU Örebro län ett seminarium som en uppvärmning inför Örebro Idrottsgala. Det sker dagen innan, den 5 februari, och ämnet är en fortsättning från förra årets tema.
Sidan uppdaterades: 13 januari 2025
– Förra året handlade seminariet om ”Den viktiga återhämtningen för din prestation”. Det lockade många åhörare och efteråt fick vi önskemål från publiken om att lyfta ”Kostens betydelse för din prestation”, så det anammade vi, säger Lena Granlund.
Örebro Idrottsgala arrangeras för tredje året i rad av NA tillsammans med olika partners. Syftet med galan är att hylla idrottare för sina idrottsprestationer under året under festliga former. RF-SISU Örebro län delar ut priset, ”Årets idrottsledare – barn och ungdom”. Första året galan genomfördes, 2023 fick Martin Karlsson, SMÅ IF priset och förra året var det Cecilia Niklasson, Askersunds orienteringsklubb.
Hoppas på lika stor uppslutning i år
Under seminariet på Conventum möter vi forskare, sakkunniga, tränare och elitidrottare, som var och en bidrar med sina kunskaper och erfarenheter. Erik Hellmén, universitetsadjunkt och sakkunnig inom nutrition och antidoping på RF-SISU Örebro län och Diego Montiel Rojas, lektor i idrottsvetenskap och forskare inom strategier för fysisk återhämtning inom elitidrotten föreläser. Deltar gör även världsmästaren i orientering, Martin Regborn och elithandbollspelaren Lotta Kulju, aktiv i allsvenska IFK Örebro och tidigare spelare i finska landslaget.
Förra årets seminarium lockade 84 åhörare och Lena Granlund hoppas på något liknande i år.
– Syftet med seminiariet är att sprida kunskap och visa olika perspektiv på samma utmaning, som många elitidrottare, men som även vem som helst, kan ha nytta och glädje av att känna till. Vi tror och hoppas att årets seminarium lockar minst lika många som förra året.
Läs mer och anmäl dig här
Sidan publicerades: 13 januari 2025