
Idrottsforum för unga 2025
Sidan uppdaterades: 20 maj 2025
Är du 13-25 år och vill lära dig nya saker, få personlig utveckling och idéer om hur just du kan engagera dig i en idrottsförening? Idrottsforum ger dig viktiga verktyg för ideellt engagemang och kan bli din start på en spännande resa som ledare inom idrotten, redan idag eller längre fram i livet.
Bli inspirerad att engagera dig i idrottens värld
4-5 oktober 2025 i Luleå
Helgen är fylld med massor av nyttiga roligheter för dig som är, vill bli, eller bara är nyfiken på vad det innebär att vara engagerad i idrotten. Har du redan varit med på Idrottsforum tidigare? Inga problem, programmet är nytt och vi ser gärna återkommande deltagare.
Innehållet är skapat för unga, av unga. Vi vågar lova att du kommer ha kul! Nytt för i år är att fler pass än tidigare är åldersindelade.
Du kommer att få:
- Massor av inspiration, idéer ocn ny kunskap
- Lär känna idrottens organisation och alla de möjligheter och roller som finns
- Få föreståelse för hur en idrottsförening fungerar
- Användbara verktyg till ditt ledarskap
- Lära känna andra unga
- Knyta kontakter som du kan ha nytta av i framtiden
Investera i dig själv och din framtid. Anmäl dig till Idrottsforum redan idag!
Idrotten behöver den unga kraften!
Vad tycker du skulle vara roligt att bidra med?
Du kan vara tränare, hjälptränare, domare, vara med i en styrelse/sektion, materialansvarig, utbildare, funktionär, speaker, utbildare, kioskvärd. Eller kanske bidra till något annat som behövs i en förening, exempelvis att sköta webben, sociala media, köra skidspår, underhålla klubbstugan med mera.
Sidan publicerades: 16 maj 2025
Kontakt

Åsa Christensen
Idrottskonsulent
Samordnare idrottsövergripande kursutbud
Sakkunnig jämställdhet