”Att barn är aktiva och rör på sig gagnar skolan”

Sista veckan i september arrangeras Idrottens dag över hela landet. Evenemanget är en del av Rörelsesatsning i skolan. I Gävleborg var det åttonde gången vi hissade Idrottens dag-flaggorna och satte barn i rörelse med roliga föreningsledda aktiviteter.

Sidan uppdaterades: 29 september 2025

Syftet med Idrottens dag är att inspirera barn att vilja och våga röra på sig – det ville artisten Pidde P bidra till! Han hjälpte oss nämligen att kicka i gång alla elever på Staffanskolan Brynäs i Gävle med en energifylld minikonsert full av rörelse och medryckande beats. Totalt genomfördes Idrottens dag detta år på 11 skolor i Gävleborg.

En artist uppträder framför en grupp med barn på en skolgård.

Artisten Pidde P peppade igång eleverna med musik och rörelser.

”Jättebra att ni har det här

Rannda och Alexia går båda i klass 6A på Staffansskolan Brynäs. De har nyss provat bågskytte.
– Bågskytte var jättekul, tycker Alexia.
– Det är jättebra att ni har det här för man får röra på sig och prova nya saker, säger Rannda.
Utövar ni någon idrott idag?
– Jag går på fotboll. Jag har gått på gymnastik och tyckte det var roligt. Säger Alexia.
– Jag spelar också fotboll fast inte i ett lag, säger Rannda. Jag spelar på rasten och med mina vänner.
Vad ser ni mest fram emot att prova här på Idrottens dag?
Gymnastik ser vi fram emot – och pingis!

Två flickor, en i vit tröja och en i svart tröja står på en gräsplan, de gör segertecken med fingrarna.

Rannda och Alexia i klass 6A på Staffansskolan Brynäs gillar Idrottens dag.

”Bidrar till fysiskt och psykiskt välmående”

Karin Sundström Högberg, Staffansskolan Brynäs, är en av nyckelpersonerna som RF-SISU Gävleborg samverkar med i Rörelsesatsning i skolan.

– Viktigast för mig är att våra elever, varav många bor i ett socioekonomiskt utsatt område, får möjlighet att prova på så många idrotter som möjligt och förhoppningsvis hitta något de vill fortsätta med. Skolan har i uppdrag att arbeta kompensatoriskt, vilket innebär att vi ska erbjuda sådant som eleverna inte har tillgång till per automatik. Att visa vilka idrotter som finns och att man kan gå med i en förening kan vara en sådan sak, menar hon.

– Att barn är aktiva och rör på sig gagnar skolan. Även att de hittar sociala sammanhang. Vår vision är ”trygga elever, hög måluppfyllelse”. Vi vet att rörelse, socialt samspel och en aktiv fritid bidrar till både fysiskt och psykiskt välmående … och det gynnar skolarbetet.

En kvinna i förgrunden, skolgård med pingisbord i bakgrunden.

Karin Sundström Högberg på Staffansskolan Brynäs samverkar med i Rörelsesatsning i skolan.

”Många har tyckt att det är kul”

Christer Segerqvist från Gävle Orienteringsklubb finns på plats för att visa upp sin idrott. Han förbereder kartor och material för nästa elevgrupp.

– Att vara med på Idrottens dag ger ju oss en chans att visa att det finns en sport som heter orientering så barnen får se hur kul det kan vara att hitta kontroller. Många som varit här idag har tyckt att det är kul! säger han.

– Det kan vara en utmaning att närma sig något man inte är bekant med, så vi försöker att avdramatisera det här med orientering. Du behöver inte åka långt ut i skogen för att utöva idrotten. Vårt projekt ”Hitta hem” går ut på det. Vi flyttar in orienteringen i den miljö som barn och unga vuxna är bekanta med.

Det Christer syftar på är att klubben har arrangerat prova-på-orientering under flera säsonger i en park, inte långt från Staffansskolan Brynäs.

En man i rödblå träningsjacka instruerar en elev. Elevens bakhuvud och hästsvans syns.

Christer Segerqvist från Gävle Orienteringsklubb hjälper eleverna att komma igång.

”Viktigt att vi är uthålliga”

Ann-Gerd Bergdahl som är distriktsidrottschef på RF-SISU Gävleborg var också på plats på skolgården, och hon menar att om vi vill få fler i rörelse måste vi inse att det är ett långsiktigt arbete.

– Det är så roligt att befinna sig här bland alla aktiva barn, säger hon. Den här glädjen man ser, den stimulerar verkligen till att fortsätta jobba med de här frågorna. Det är viktigt att vi är uthålliga när vi säger att vi vill sätta fler barn i rörelse. Samverkan och långsiktigt arbete är viktiga nycklar för att skapa förutsättningar för ännu fler barn att hitta till sin aktivitet. Vi är oerhört glada över att vi har möjlighet att samverka med skolor över hela länet. Det är i skolan vi kan möta alla barn, även de som ännu inte hittat till idrotten. Tillsammans kan vi bygga broar mellan skolan, idrotten och barnen.

En kvinna i mörkblå kläder står i förgrunden. En skolgård med barn syns i bakgrunden.

Distriktsidrottschef Ann-Gerd Bergdahl vill se ännu fler skolbarn i rörelse på skolgårdarna i framtiden.

Mer om Rörelsesatsningen och Idrottens dag

Rörelsesatsning i skolan är en nationell satsning som drivs av Riksidrottsförbundet. Lokalt i Gävle drivs Rörelsesatsningen i samverkan mellan Gävle kommun och RF-SISU Gävleborg.
Länk till mer information om Rörelsesatsning i skolan

På Idrottens dag väntas i år nytt deltagarrekord med 668 skolor där hela 140 000 barn och ungdomar kommer att delta. I Gävleborg deltar i år 11 skolor där vi sätter uppemot 3 000 elever i rörelse.

Forskningen visar att barn och unga rör sig för lite och är stillasittande en stor del av dagen. Endast 44 procent av pojkarna och 22 procent av flickorna når den rekommenderade nivån på 60 minuters fysisk aktivitet om dagen. Med skolans hjälp vill idrottsrörelsen förändra det.

Idrottens dag arrangeras av Riksidrottsförbundet och riktar sig till grundskolor över hela landet. Det är en del av European School Sports Day, som genomförs tillsammans med skolbarn i hela Europa, och EU:s satsning European Week of Sport.

Länk till mer information om Idrottens dag Länk till extern webbplats

En man i svart jacka instruerar en ung elev hur man kastar med kastspö, så kallad casting.

Casting med föreningen Flugfiskarna var en av de aktiviteter som eleverna kunde prova på Idrottens dag.

En elev hoppar på en studsmatta i en idrottshall, en vuxen står beredd bredvid för att hjälpa.

Gefle Gymnastikförening hade satt ihop en rolig och lite lagom utmanande rörelsebana.

Sidan publicerades: 29 september 2025