Om Rörelsesatsning i skolan

Sidan uppdaterades: 24 juni 2026

Alla kommunala, fri- och anpassade skolor i årskurs F-9 erbjuds att delta i satsningen. RF-SISU Dalarna hjälper och stöttar kostnadsfritt skolorna med processledning, utbildningar, föreläsningar, nätverksträffar och material, i syfte att skapa rörelseglädje.

Det är viktigt att elever får positiva upplevelser av rörelse, utvecklas socialt och vågar utmana sig själva. Det är under skolåren barn skapar vanor som påverkar hälsan hela livet.

Vår satsning ger eleverna bättre förutsättningar för hållbar hälsa, välbefinnande och goda skolresultat.

Rörelsesatsning i skolan, sammanhang och effekt

Vill kan vågar

Ladda ner bilden ovan som summerar satsningens verksamhetsinriktning / pptx-fil pptx, 9 MB.

RF-SISU Dalarna inspirerar, hjälper och stöttar skolorna med processledning, utbildningar, föreläsningar, nätverksträffar och material, i syfte att ge eleverna möjlighet till rörelse under hela skoldagen. Alla kommunala, fri- och anpassade skolor i årskurs F-9 erbjuds att kostnadsfritt delta i satsningen.

Vi hjälper skolorna att utveckla delar som rast-/rörelseaktiviteter, rörelsepauser och klassrumsaktiviteter, rörelse på fritids, aktiviteter med skol-IF, morgonpass, aktiv transport och samarbete med idrottsföreningar.

Vår satsning bidrar till bättre förutsättningar för hållbar hälsa, välbefinnande och goda skolresultat. Genom att skolan erbjuder rörelseaktiviteter under hela skoldagen ökar elevernas chans att komma upp i WHO:s rekommendation om 60 minuters fysisk aktivitet om dagen.

Det är viktigt att unga får positiva upplevelser av rörelse, utvecklas socialt och vågar utmana sig själva. Det är under skolåren barn skapar vanor som påverkar hälsan hela livet. Vi gör även ett pilotprojekt mot förskolorna, för att framöver främja rörelse i ännu yngre ålder.

Rörelsesatsning i skolan bygger på tre ledord, Vill, Kan och Vågar. Vill handlar om att inspirera till fysisk aktivitet. Kan når vi genom att arbeta systematiskt baserat på kunskap och forskning, och Vågar har med relationer och att trygg rörelsemiljö att göra.

 

Rörelserik skola - En dag i rörelse

En dag i rörelse

Ladda ner bilden ovan Rörelserik skola - en dag i rörelse / pptx-fil pptx, 4 MB.

RF-SISU Dalarna inspirerar skolorna till att ge eleverna möjlighet till rörelse under hela skoldagen. Vi hjälper skolorna att utveckla delar som rast/rörelseaktiviteter, rörelsepauser och klassrumsaktiviteter, rörelse på fritids, aktiviteter med skol-IF, morgonpass, aktiv transport och samarbete med idrottsföreningar.

Genom att skolan erbjuder rörelseaktiviteter under hela skoldagen ökar barnets chans att komma upp i WHO:s rekommendation om 60 minuters fysisk aktivitet om dagen.

Sidan publicerades: 1 juni 2026

Föreningsstöd - Fler aktiva barn

Rörelsesatsning material

Idrottsföreningar som samverkar med skolan kan få ett föreningsstöd från RF-SISU Dalarna.

Idrottens Dag

Rörelsesatsning material

Syftet är att få barn- och unga i rörelse. Genom att prova olika aktiviteter och komma i kontakt med lokala idrottsföreningar, hoppas vi kunna bidra till ett ökat engagemang inom idrotten.